آشنایی با انواع گاوصندوق

آشنایی با انواع گاوصندوق

افرادی که نمی خواهند پول و یا اجناس ارزشمند خود را در بانک نگهداری کنند، باید به فکر خرید گاوصندوق باشند. گاوصندوق جعبه ای مقاوم است که دارای قفل و سیستم های امنیتی بوده و افراد می توانند وسایل با ارزش خود را در آن نگهداری کنند. گاوصندوق ها دارای انواع مختلفی هستند که پر فروش ترین انواع گاوصندوق مربوط به نوع خانگی و اداری می باشد و هر کدام از آن ها در برندهای مختلفی تولید می شوند. لذا، افراد پیش از خرید گاوصندوق، باید به خوبی با انواع آن آشنا شده و سپس، برای خرید اقدام نمایند. اگر شما هم جز این افراد هستید، بهتر است که برای آشنایی با انواع گاوصندوق، در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

گاوصندوق چیست و چه تاریخچه ای دارد؟

جعبه ای چهارگوش که دارای بدنه ای مقاوم بوده و قابلیت قفل کردن را دارد، گاوصندوق نامیده می شود. تمامی گاوصندوق ها دارای قفل های بسیار معتبر و سیستم رمزگذاری پیچیده هستند تا بتوان از آن ها برای ایمن کردن اشیاء با ارزشی همچون: اسناد و مدارک، پول، جواهرات و … در مقابل سرقت یا آتش‌ سوزی استفاده کرد. گاوصندوق ها در محیط های تجاری، اداری، بانک ها و حتی در منازل نیز کاربرد گسترده ای دارند که سیستم های رمزگذاری و قفل آن ها همواره در حال تغییر و پیشرفت می باشند.

لازم به ذکر است تا بدانید که در طی قرن های مختلف، انسان ها همواره به دنبال راه هایی بودند که از طریق آن ها از وسایل و آثار خود محافظت کنند. به طور مثال: مردم کشور مصر اشیاء با ارزش خود را در اهرام پنهان می کردند و یا آشوری ها مدارک و اسناد خود را در بخش های مختلف چال می کردند و یا مردم یونانی اطلاعات خود را بر روی عاج فیل می تراشیدند. تمامی این روش ها، امنیت زیادی نداشتند و افراد به راحتی می توانستند به آن ها دسترسی داشته باشند. به همین خاطر بشر احساس کرد که به یک وسیله مهم با امنیت بالا، نیاز دارد تا بتواند اطلاعات و اشیاء خود را در آن قرار دهد. لذا، اولین بار در قرن سیزدهم پیش از میلاد مسیح، اولین گاوصندوق در مقبره فرعون رامسس دوم یافت شد. اولین گاوصندوق از چوب ساخته شده بود و دارای یک سیستم شبیه قفل بود.

پس از گذشت سه قرن یعنی در قرن شانزدهم، برخی از آهنگران در کشورهای آلمان، اتریش و فرانسه، جعبه هایی را با ورقه های آهنی برای نگهداری پول نقد ساختند که این جعبه های آهنی، در قرن نوزدهم به تولید انبوه رسیدند. در سال 1835، مخترع های مختلفی از جمله: چارلز و جرمیا چوب در ولورهمپتون و انگلستان، توانستند حق ثبت اختراع برای یک گاوصندوق مقاوم را در برابر سرقت دریافت کرده و تولید گاوصندوق را شروع کردند. پس از گذشت چند سال، هنری براون در 2 نوامبر 1886، توانست یک گاوصندوق را طراحی کند که ضد آتش بوده و در برابر ضربات مختلف، مقاوم باشد. علاوه بر این، گاوصندوقی که وی اختراع کرد، با قفل و کلید ایمن می شد و وسائل درون خود را به طور کامل نگهداری می کرد.

تاریخچه گاوصندوق

دلیل نام گذاری گاوصندوق چیست؟

هم اکنون که به طور کامل با گاوصندوق و تاریخچه آن آشنا شدید، ممکن است سوال کنید که علت اصلی نام گذاری گاوصندوق چیست؟ در پاسخ به سوال شما عزیزان باید بیان کنیم که برای نام این وسایل عمدتا دو فرضیه کلی وجود دارد که با هم فرق دارند. بر اساس فرضیه اول، احتمال دارد که نام گاوصندوق به خاطر اهمیت ویژه «گاو» در فرهنگ هایی مانند فرهنگ کشور هندی و فرهنگ آریایی ها باشد. زیرا، بسیاری از افراد در این مناطق، گاو را مقدس شناخته و وجود آن را مایه رشد و باروری می دانستند. لذا، آن ها نام این حیوان را در کنار صندوق به عنوان مکانی امن برای نگه داری وسایل با ارزش خود استفاده می کردند.

اما، نظریه دیگری نیز وجود دارد که علت نام گذاری این جعبه به خاطر وزن سنگین آن است.  در واقع در این نظریه به سنگین بودن این صندوق و اضافه وزن گاو اشاره می شود که این موضوع موجب شده است تا نام گاو را بر کنار صندوق آورده و نام این جعبه به گاوصندوق تبدیل شود. به هر حال، هر دو این فرضیه ها تقریبا منطقی بوده و در هر دو فرضیه، سنگین بودن و مهم بودن این جعبه به خوبی قابل مشاهده می باشد.

آشنایی با انواع گاوصندوق با توجه به کاربرد

همان طور که در بخش ابتدایی مقاله بیان کردیم، گاوصندوق ها دارای انواع مختلفی هستند که هر یک از آن ها از نظر کاربرد، از نظر قابلیت، از نظر محل نصب و از نظر قیمت، با هم فرق دارند. زمانی که صحبت از گاوصندوق های اداری، خانگی و … به میان می آید منظور تفاوت آن ها در نوع کاربردشان می باشد. در واقع، گاوصندوق ها به توجه به نیاز هر یک از افراد و کاربردهایی که دارند به چند دسته مختلف تقسیم می شوند که شامل موارد زیر می باشند:

گاوصندوق اداری

گاوصندوق اداری، به نوعی یکی از انواع گاوصندوق است که معمولا در ادارات برای حفاظت از اسناد، مدارک و …. مورد استفاده قرار می گیرد. امروزه، در تمامی ادارات وجود گاوصندوق امری ضروری محسوب می شود تا بتوان مدارک و اسناد را از دست سارقان و عوامل این چنینی، در امان نگهداشت. این نوع از گاوصندوق، معمولا سنگین تر و بزرگ تر از سایرین است تا از به سرقت رفتن آن جلوگیری شود. به عبارتی دیگر می توان گفت که گاوصندوق های اداری به نحوی طراحی شده اند تا میزان سرقت و دستبرد زدن به مدارک یک سازمان کمتر شود.

گاوصندوق خانگی

نوع دیگری از پر فروش ترین و محبوب ترین گاوصندوق ها، نوع خانگی آن است که می توان از آن در تمامی مکان ها استفاده کرد. اغلب افراد ترجیح می دهند تا مدارک و اسناد خود را در یک مکان امن و در خانه خود نگهداری کنند. به همین دلیل، افراد به خرید گاوصندوق خانگی روی می آورند که این محصول، در ابعادی کوچک تر ساخته شده و امنیت بیشتری نیز دارد. این نوع از انواع گاوصندوق، رمزنگاری های مختلفی دارد که شامل: اثر انگشت، کیبورد و لمسی و …. می باشند که هر یک از شما می توانید به صورت دلخواه از آن ها استفاده کنید.

برای خرید بهترین گاوصندوق خانگی، بر روی لینک کلیک کنید.

گاوصندوق فروشگاهی

اغلب افراد فکر می کنند که گاوصندوق اداری با نوع فروشگاهی یکسان است که این تفکر کاملا نادرست است. زیرا، گاوصندوق های اداری با فروشگاهی تفاوت های بسیاری دارند که یکی از اصلی ترین آن ها در نوع طراحی‌شان می باشد. گاوصندوق های فروشگاهی معمولا دارای چند طبقه بوده و سایزهای بزرگتری نیز دارند. علاوه بر این، گاوصندوق فروشگاهی به نحوی طراحی شده اند که تمامی افراد بتوانند وسیله ای را داخل آن بگذارند بدون این که به دیگر اجزاء دسترسی داشته باشند. از این محصول، در بسیاری از رستوران ها،‌ فروشگاه ها و سایر کسب و کارها استفاده می کنند.

گاوصندوق بانکی

یکی از انواع گاوصندوق، نوع بانکی آن است که معمولا در اندازه های خیلی بزرگ تولید می شوند. در واقع، گاوصندوق بانکی در انواع تک طبقه و چند طبقه ساخته شده و اغلب ارتفاع بلندی دارند. علاوه بر ارتفاع، این نوع گاوصندوق عمق و عرض بیشتری نیز دارند و به علت زیاد بودن عرض، آن ها به شکل دو در بازشو تولید می شوند. به یاد داشته باشید که وجود این گاوصندوق ها، در تمامی بانک ها یا موسسات مالی یکی از اصلی ترین ضروریات امنیتی محسوب می شوند. زیرا، مردم اموال و دارایی های خود را در نزد بانک ها به امانت می گذارند که بانک ها باید از آن ها به خوبی نگهداری کنند.

آشنایی با انواع گاوصندوق بر اساس قابلیت آن ها

گاوصندوق ها علاوه بر نوع کاربرد، از نظر قابلیتی که دارند نیز به دو دسته کلی تقسیم می شوند. در واقع، فرقی نمی کند که افراد تصمیم داشته باشند تا از گاوصندوق در چه محلی استفاده کنند، در هر مکان یا باید نوع مکانیکی یا نوع دیجیتالی را تهیه کنند. به عبارتی دیگر می توانیم بیان کنیم که هر چهار نوع گاوصندوق بیان شده در بخش پیشین می توانند دارای قابلیت مکانیکی و یا دارای قابلیت دیجیتالی باشند. برای آشنایی بیشتر با انواع گاوصندوق از نظر قابلیت، در ادامه با ما همراه باشید.

گاوصندوق مکانیکی

تقریبا همه ما در طول زندگی خود یک بار یا گاوصندوق مکانیکی را دیده ایم و یا درباره آن شنیده ایم. گاوصندوق های مکانیکی دارای دیوارهای دوجداره، با وزنی مناسب و قیمتی ارزان تر می باشند. این محصولات دارای قفل های مکانیکی بوده و اغلب از آن ها برای نگهداری وسایل کم ارزش و یا مدارک معمولی استفاده می شود. زیرا، قفل های مکانیکی، امنیت زیادی ندارند و سارقین به راحتی می توانند آن ها را باز کنند. این نوع از انواع گاوصندوق، در گذشته طرفداران زیادی داشتند اما با پیشرفت تکنولوژی اغلب افراد دیگر آن ها را تهیه نمی کنند و گاوصندوق های دیجیتال را جایگزین کرده اند. لازم به ذکر است تا بدانید که در صورتی که قرار نباشد اشیا ارزشمندی در آن نگهداری شود، استفاده از گاوصندوق مکانیکی به عنوان گاوصندوق خانگی مناسب می باشد.

گاوصندوق دیجیتال

نوع دیگری از انواع گاوصندوق، مربوط به نوع دیجیتال آن می باشد که این محصولات دارای یک صفحه رمز کلیدی بوده و دسترسی نسبتا سریعی دارند. به عبارتی دیگر می توانیم بیان کنیم که نوع دیجیتال برخلاف گاوصندوق های مکانیکی به جای استفاده از کلیدها و رمز های مکانیکی از قفل دیجیتال با رمزنگاری پیچیده استفاده می کنند. در این صورت، امنیت گاوصندوق نیز بالاتر رفته و در برابر سرقت مقاومت بیشتری دارد. برای بازگشایی گاوصندوق های دیجیتالی از رمزهای عددی، اسکنر اثر انگشت و عنبیه چشم استفاده می شود.

انواع گاوصندوق بر اساس محل نصب

علاوه بر کاربرد و قابلیت، محل نصب هر یک از انواع گاوصندوق ها نیز با هم فرق دارند. در واقع، هر یک از گاوصندوق های بیان شده، می توانند در مکان های مختلف نصب شوند که از جمله رایج ترین مکان های نصب هر یک از آن ها شامل موارد زیر می باشند:

گاوصندوق زیرزمینی

گاوصندوق های زیرزمینی یا under floor، جزء ایمن ترین گاوصندوق ها محسوب می شوند که در زمین تعبیه می شوند. علت ایمن بودن این گاوصندوق، اتصال آن به زمین و عدم جا به جایی آن می باشد. گاوصندوق های زیرزمینی معمولا از جنس فولاد ساخته می شوند و معمولا وزن زیادی دارند. اغلب اوقات در طلا فروشی ها از این نوع محصول استفاده می کنند تا افراد نتوانند آن را به سرقت ببرند. لازم به ذکر است تا بدانید که از دو طریق می توان این گاوصندوق ها را به زمین متصل کرد. یک روش آن به صورت دائم و یک روش آن به صورت موقت است که در روش دائم، از بتن برای اتصال کردن گاوصندوق استفاده می کنند. اما، در روش دوم از پیچ و مهره برای این کار استفاده می کنند که امنیت روش اول، بیشتر می باشد.

گاوصندوق دیواری

نوع دیگری از انواع گاوصندوق نوع دیواری آن است که محبوبیت زیادی در بین افراد دارد. زیرا، به راحتی می توان آن ها را در دیوارها مخفی کرد و همین امر موجب می شود تا امنیت بالایی داشته باشند. لازم به ذکر است تا بدانید که معمولا برای مخفی کردن این گاوصندوق ها از اشیاء مختلفی همچون: تابلو، آینه، کمد لباس و … استفاده می کنند تا از نتوان آن ها را با چشم دید. برای نصب این گاوصندوق ها از بتن یا مواد چسبنده دیگری نیز استفاده می کنند.

یک گاوصندوق خوب چه ویژگی هایی دارد؟

هم اکنون که به طور کامل با انواع گاوصندوق آشنا شدید، ممکن است سوال کنید که یک گاوصندوق خوب چه ویژگی هایی دارد؟ در پاسخ به سوال شما عزیزان باید بیان کنیم که یک محصول خوب دارای ویژگی های بسیاری می باشد که تعدادی از مهم ترین آن ها، شامل موارد زیر می باشند:

  • یک گاوصندوق خوب دارای سیستم قفل و رمزگذاری پیشرفته است.
  • یک گاوصندوق خوب در برابر آتش سوزی، انفجار، ضربه های مختلف و … مقاوم می باشد.
  • یک گاوصندوق خوب در ابعاد و اندازه های دلخواه یک مشتری می باشد.
  • یک گاوصندوق خوب تمامی نیازهای مشتریان را بر طرف می کند.

اگر می خواهید گاوصندوقی را تهیه کنید که تمامی ویژگی های ذکر شده را دارا باشد، می توانید با همکاران ما در اطمینان باکس ارتباط برقرار کنید. برای برقراری ارتباط می توانید با شماره های 09127081585 _ 02166270820 تماس حاصل فرمایید.

خلاصه مطلب

ما در این بخش تلاش کردیم تا شما عزیزان را به طور کامل و مفصل با انواع گاوصندوق ها آشنا کنیم. به یاد داشته باشید که پیش از خرید باید حتما با تمامی آن ها به خوبی آشنا شوید تا بتوانید نوع مناسب خود را انتخاب کنید. در غیر این صورت، ممکن است گاوصندوقی را انتخاب کنید که مناسب محیط شما نباشد. برای دریافت مشاوره پیش از خرید و تهیه بهترین گاوصندوق ها، می توانید با همکاران ما در اطمینان باکس، ارتباط برقرار کنید. برای برقراری ارتباط با آن ها می توانید در زیر این مقاله کامنت گذاشته و یا با شماره های درج شده در بخش پیشین، تماس بگیرید. با این کار می توانید هم با بهترین محصولات آشنا شده و هم آن ها را با قیمتی مقرون به صرفه و کیفیتی مرغوب، خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.